Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP)

VİOP

VİOP nedir?
Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği Piyasanın kısa adıdır.

Türev ürün nedir?
Türev ürünler vadeli piyasalarda işlem gören, dayanak varlık olarak tanımlanan bir başka varlıktan türetilen ve değeri o dayanak varlığa bağlı olarak oluşan ürünlerdir. Günümüzde organize vadeli işlem piyasalarında paya, endekse, dövize, tahvile, bonoya, emtiaya, altına, enerjiye vb. dayalı olarak oluşan türev sözleşmeler işlem görmektedir.

VİOP’ta işlem gören sözleşmeler nelerdir?
VİOP’ta işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri aşağıda verilmiştir:

–  Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri
–  Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri
–  Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri
–  Kıymetli Madenler Vadeli İşlem Sözleşmeleri
–  Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri
–  Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri
–  Yabancı Endeksler Vadeli İşlem Sözleşmeleri

VİOP’ta işlem gören opsiyon sözleşmeleri aşağıda verilmiştir:
–  Pay Opsiyon Sözleşmeleri
–  Pay Endeks Opsiyon Sözleşmeleri
–  DolarTL Opsiyon Sözleşmeleri

VİOP’ta işlem gören sözleşme kodları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Piyasada işlem görecek sözleşmelerin unsurları ve işlem kodları Borsa tarafından ilan edilir.

Vadeli İşlem Sözleşme Kodu
Vadeli işlem sözleşmelerinde sözleşme kodu; sözleşme tipi, dayanak varlık, vade tarihi ve sözleşme büyüklüğünün standart olup olmadığı bilgisini içerecek şekilde oluşturulmuştur.

Örnek: F_ISCTR0314S0

 

F ISCTR 0314 S0
Vadeli (Futures) Dayanak varlık kodu Vade tarihi (AAYY-Mart 2014) S: Standart
N: Standart olmayan (özsermaye hali sonucu oluşan)

 

Opsiyon Sözleşme Kodu
Opsiyon sözleşmelerinde sözleşme kodu; sözleşme türü, dayanak varlık, opsiyon tipi, vade tarihi, C/P, kullanım fiyatı ve sözleşme büyüklüğünün standart olup olmadığı bilgilerini içerecek şekilde oluşturulmuştur.

Örnek: O_YKBNKE0414P3.00S0

O YKBNK E 0414 P 3,00 S0
Opsiyon Dayanak varlık kodu A: Amerikan- opsiyon vadesinde veya vadesinden önce kullanılabilir.
E: Avrupa- opsiyon yalnızca vadesinde kullanılabilir.
Sözleşme vade tarihi (AAYY-Nisan 2014) C: Alım (call) opsiyonu P: Satım (put) opsiyonu Kullanım fiyatı, virgülden sonra 2 hane S: Standart N: Standart olmayan (özsermaye hali sonucu oluşan)

VİOP’taki ürünlere neden yatırım yapmalıyım?
VİOP, öncelikle riskten korunmak isteyen yatırımcılara risk yönetimi yapma imkânı sağlar. Ayrıca fiyat beklentisi çerçevesinde kar elde etmek isteyen yatırımcılar için de spot piyasalardan daha düşük teminat miktarlarıyla aynı miktarda dayanak varlık üzerine yatırım yapma olanağı sağladığından VİOP en doğru tercih konumundadır. VİOP, yatırımcılara farklı piyasa koşullarında yatırım yapma olanağı sunma özelliğiyle spot piyasalardan farklılık gösterir.

VİOP’ta işlem yapmaya nasıl başlayabilirim?
VİOP’ta işlem yapabilmek için VİOP üyesi bir aracı kurumda hesap açtırmalısınız. Üyelerimize ilişkin bilgilere http://borsaistanbul.com/borsa_uyeleri/uye-bilgileri?y=21 web adresinden, hesap açılışına ilişkin bilgilere de çalışmak istediğiniz aracı kurumdan ulaşabilirsiniz.

VİOP işlem saatleri nedir?

Sözleşmeler Normal seans saatleri
Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:10 – 17:40
Diğer Sözleşmeler 09:10 – 17:45

VİOP’ta işlem maliyetleri nelerdir?
VİOP’da gerçekleştirilen alım-satım işlemleri üzerinden

– Pay Piyasası endekslerine dayalı sözleşmelerde borsa payı işlemin her iki tarafından opsiyon sözleşmeleri için prim hacminin ve vadeli işlem sözleşmeleri için işlem hacminin %0,004’ü (yüzbinde dört) oranında
– Pay Piyasası endekslerine dayalı sözleşmeler dışındaki sözleşmelerde ise borsa payı, işlemin her iki tarafından opsiyon sözleşmeleri için prim hacminin ve vadeli işlem sözleşmeleri için işlem hacminin %0,003’ü (yüzbinde üç) oranında
borsa payı alınır.

VİOP’ta teminatlandırma nasıl yapılıyor?
Piyasa risk yönetimi, piyasada gerçekleştirilen işlemler üzerinden portföy bazında teminatlandırma yöntemi uygulanarak Takasbank tarafından yapılır. Takasbank, portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde Standard Portfolio Analysis of Risk (SPAN) algoritmasını kullanır. Portföy bazında teminat hesaplamasına esas teşkil edecek parametreler Takasbank tarafından belirlenir ve duyurulur.

VİOP’taki Riskli Hesap ne anlama gelmektedir?
Sürdürme seviyesi teminat tutarının toplam teminat ve geçici kar/zarar toplamına bölünmesi ile elde edilen risk oranı %100’ün üzerindeyse, ilgili hesap “riskli” olarak tanımlanır. (Sürdürme Teminatı, bulunması gereken teminat değerinin %75’idir.)

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan bilgiler; doğru olduğuna inanılan, halka açık çeşitli kaynaklardan alınmış olup, bilgilerin her türlü kullanımı sonucundaki kayıp veya zararlar, siteye ve yazarlarına hiç bir borç, sorumluluk veya mükellefiyet yüklemez. Site içeriği, yazılar ve tablolar, izinsiz olarak kopyalanamaz ve kullanılamaz. YASAL UYARI FinHat © 2007-2015
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com