TURKCELL Halka Arzı

TURKCELL‘in halka arzı, SPK tarafından onaylandı. Böylece, Tüpraş‘ın halka arzından bile büyük olacak bu halka arz start almış oldu. Halka arzın toplam tutarının 2,2-3,7 Milyar Usd. ve hisse fiyatının 37.000 – 64.000 TL. olacağı tahmin edilmektedir. Halka arz, sermaye artırımı yoluyla gerçekleştirilecek ve TURKCELL‘in 43 Trilyon TL. olan sermayesi 197 Trilyon TL. artırılarak 240 Trilyon TL.‘na çıkarılacaktır. Arttırılan 197 Trilyon TL.‘nın %11‘i yani 26 Trilyon 400 Milyar TL.‘lık bölümü halka arz olurken toplam 26,4 Milyar adet hisse senedi satılacaktır.

TURKCELL‘in tahmini piyasa değeri 15-25 Milyar Usd. kabul edildiğinde fiyatı 38.700-64.600 TL. arasında olacaktır. Yine tahmini değer 15 Milyar Usd. kabul edildiğinde, halka açık kısmının piyasa değeri 2,2 Milyar USD.‘yi bulacaktır. Halen İMKB’de işlem gören en büyük kağıt olan İş Bankası‘nın halka açık kısmının piyasa değerinin 1,9 Milyar Usd. olduğu düşünülürse TURKCELL, en büyük halka açık şirket hüviyetini kazanacak ve İMKB-100 Endeksi üzerinde en etkili hisse senedi olacaktır. Böylece endeks, banka ağırlıklı bir konumdan telekominikasyon ağırlıklı konuma gelecektir.

TURKCELL‘in halka arzı ile beraber yapılan yorumlarda, halka arz öncesi tüm hisselerde bir düşüş yaşanacağı söylenmektedir. Özellikle yabancı fonların Türkiye paylarını düşürdükten sonra, TURKCELL alabilmek için portföylerindeki başta YKB. olmak üzere bazı hisse senetlerini satabilecekleri yorumu yapılmaktadır. Ancak daha sonra fiyatın oturmasıyla birlikte dengenin yeniden kurulacağı belirtilmektedir.

Halka arz; yurtiçinde Yapı Kredi Yatırım‘ın liderliğindeki konsorsiyum tarafından, yurtdışında ise Goldman Sachs International ve Morgan Stanley-Dean Witter liderliğinde oluşturulacak konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecektir.

24/06/2000 – TURKCELL Halka Arz İlanı
Talep Toplama Tarihi : 03-07 Temmuz 2000
Halka Arz Fiyat Aralığı : 41.500.-TL. – 50.500.-TL.
Konsorsiyum Lideri : Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (0212-279 68 41)
Konsorsiyum Eş Liderleri : * Ak Yatırım (0212-249 85 58)
* Demir Yatırım (0212-355 63 63)
* Garanti Yatırım (0212-293 48 50)
* İş Yatırım (0212-212 04 60)
Konsorsiyum Üyeleri : * Ata Yatırım (0212-258 85 25)
* Eczacıbaşı Menkul (0212-234 35 01)
* Evgin Menkul (0212-296 56 36)
* Finans Yatırım (0212-282 17 00)
* Global Menkul (0212-211 49 00)
* İktisat Yatırım (0212-336 37 37)
* Kent Yatırım (0212-216 38 38)
* Koç Menkul (0212-217 47 77)
* Tacirler Menkul (0212-355 46 46)
* TEB Yatırım (0212-292 03 93)
* Vakıf Yatırım (0212-270 79 74)

Halka Arz fiyatının 10 Temmuz’da açıklanması ve 11 Temmuz’da da Turkcell’in New York, Londra ve İstanbul Borsaları’nda işlem görmesi planlanmaktadır. Böylece Turkcell, New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olacaktır. 250 Turkcell hissesini temsil edecek ADS (Amerikan Depo Sertifikaları), NYSE’de SEC(Security Exchange Commission) kayıtlı olarak işlem görecektir. Şirketin, NASDAQ’ı fazla dalgalı bulması nedeniyle halka arz için NYSE’i seçtiği belirtilmektedir.41.500-50.500.-TL. olan halka arz fiyat aralığına göre şirketin piyasa değeri, 16 milyar – 19,9 milyar dolara gelmektedir.

YATIRIMCININ KORUNMASI : Eş Global Koordinatörler; Goldman Sachs International ve Morgan Stanley-Dean Witter, 2,4 milyar hisselik ek satış hakkına sahip olacaklardır. Turkcell, %10+1 Green Shoe Options denen yöntemle belli bir süre fiyatları dengede tutarak yatırımcıyı korumayı amaçlamaktadır.

Halka arz edilecek hisselerden bir kısmı Turkcell çalışanlarına, bayilerine, distribütörlerine ve abonelik merkezlerine tahsis edilecek olup, yerli-yabancı, bireysel-kurumsal yatırımcı ayrımı yapılmadan talebe göre hisse dağılımı yapılacaktır.

TURKCELL hisseleri WALL STREET’te…… 11/07/2000……

Bugün İMKB’de işlem görmeye başlayan Turkcell hisseleri; Türkiye saati ile 16.30’da başlayan seansla birlikte Wall Street’te de işlem görmeye başladı. Böylece Türkcell, New York Borsası’nın 208 yıllık tarihinde kote olan ilk Türk şirketi ünvanını kazandı.

Borsanın açılışından önce, Mehmet Emin Karamehmet ve Turkcell yöneticileri ile New York Borsası Başkanı Richard Grosso kahvaltıda biraraya geldiler. Grosso, Mehmet Emin Karamehmet’e günün anısına New York borsasının amblemi olan bir boğa heykelciği ile Turkcell’in kote edilmesini sembolize eden çerçeveli büyük boy sertifika verdi. Karamehmet ise Borsa başkanına, bir çini tabak hediye etti.

Öte yandan Turkcell hisselerinin işlem görmeye başlaması nedeniyle bugün borsa önünde büyük bir şenlik düzenlendi. Borsa çalışanlarına ve şenliği izlemeye gelenlere, içinde Turkcell’in tişortleri, şapkaları ve kahve bardakları bulunan hediye paketleri dağıtıldı. Daha sonra Türkiye’den gelen dans ve folklor ekiplerinin yaptığı gösteriler ilgiyle izlendi. Karamehmet, Turkcell yöneticileriyle birlikte halay çekti. Turkcell’in New York borsasına kote edilmesi nedeniyle düzenlenen törene, eski bakanlardan Güneş Taner, Necdet Menzir ile eski YÖK Başkanlarından Prof. İhsan Doğramacı da katıldılar. Turkcell Genel Müdürü Cüneyt Türktan da, hisselerin borsada işlem görmeye başlamasından sonra düzenlediği basın toplantısında, “Turkcell misyonu, uluslararası finans çeverelerinin Türkiye’ye bakış açısını değiştirdi” dedi. Türkcell yöneticileri ve New York Borsası (NYSE) yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen açılış töreninde, bu borsanın geleneklerine uygun olarak seans gongunu Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet çaldı. New York borsasında ilk defa bir Türk şirketinin işlem görmeye başladığı törende çalınan gongun ardında törene katılan Turkcell ve NYSE yöneticileri taktıkları Turkcell şapkalarını seans salonunda bulunan çalışanlara attılar. Grosso, törende yaptığı konuşmada, Turkcell’in New York borsasına kote olan ilk Türk firması olduğunu anımsattı ve kuruluşun 21. yüzyıla yönelik büyük başarı vaat ettiğinin altını çizdi. Turkcell’in dünyanın 400 büyük şirketi arasında yer aldığını vurgulayan Grosso, Turkcell ile New York borsası arasında bugün başlayan ortaklığın, hayırlı olması temennisinde bulundu. Grosso, Turkcell hisselerinin en düşük fiyatının, bugünkü başlangıç fiyatı olmasını ve hisse değerlerinin bundan sonra sürekli artması dileğinde bulundu. Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ise Turkcell’in başarısına katkıda bulunanlara teşekkür etti, kurum ile New York Borsası arasında verimli işbirliği temennisinde bulundu.

Turkcell hisseleri Türkiye’de 44.000 TL’den, NYSE’de ise “TKC” 17.60 USD’den halka arz edildi.

Turkcell’in Türkiye ve ABD’de gerçekleştirilen halka arzını haber yapan New York Borsası’nın yayın organı olan The Wall Street Journal, arz ile birlikte Türkiye’ye olan yabancı yatırımcı ilgisinin ve güveninin artmasını bekliyor. Gazetede yayınlanan haberde, Türkiye’yi temsil eden bir ölçüt olarak Turkcell’in Morgan Stanley Capital ve International Finance Corporation Investible gibi uluslararası piyasaların iki temel gösterge endeksine girdiği vurgulanarak, daha önce hiçbir Türk şirketinin bu endekslere alınmamış olduğu hatırlatıldı. Gazetenin Türkiye temsilcisi James Dorsey tarafından kaleme alınan haberde, Turkcell’in halka arzına yurtdışında Goldman Sachs ile Morgan Stanley Dean Witter’ın aracı olduğu belirtilerek, hisselerin Londra Borsası’nda da işlem göreceği kaydedildi. Türkiye’de ilk telekom halka arzının gerçekleştiğini ve yine ilk kez bir Türk şirketinin New York borsasında büyük başarıyla kote olduğunu söyleyen Dorsey, banka hisseleri tarafından yönlendirilen İstanbul Borsası’nda artık dengelerin değişeceğini ifade etti. İMKB’deki en büyük şirket İş Bankası hisseleri piyasada yüzde 10 ağırlığa ve 12 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip bulunduğunu belirten Dorsey, Turkcell’in ise 16.7 milyar dolar piyasa değeri ile borsada belirleyici bir güç haline geldiğini vurguladı. Haberde Turkcell’in İMKB’deki tek “blue chip” hisse olduğu ve halka arzın Türkiye’ye olan güvenin en yüksek seviyede olduğu dönemde yapıldığına işaret edilerek, Turkcell’in gelişmekte olan Avrupa halka arzları arasında en büyüklerden biri olduğu ifade edildi. Analistlerin yorumlarına da yer veren haberde, İMKB’deki likiditede patlama beklendiği belirtilerek, Turkcell hissesi alamayan yabancı yatırımcıların ve yatırım fonlarının İMKB’deki diğer hisselere yöneleceği kaydedildi. Fon yöneticileri ve analistlerin Türkiye mobil telefon pazarında ve cep telefonu sahipliği oranında birkaç yıl içinde patlama beklediği yazılan haberde Turkcell’in 6.2 milyonluk abone sayısını önümüzdeki 10 yıl içinde üçe katlayabileceği vurgulandı.

NOT: New York Menkul Kıymetler Borsası(NYSE)’nda hisse senetleri; ADR (Amerikan Depozit Belgesi) başına işlem görmekte ve fiyatlar, dolar üzerinden 1 ADR’yi temsil etmektedir. 1 ADR ise, 250 hisseye (1/4 lot) tekabül etmektedir.

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan bilgiler; doğru olduğuna inanılan, halka açık çeşitli kaynaklardan alınmış olup, bilgilerin her türlü kullanımı sonucundaki kayıp veya zararlar, siteye ve yazarlarına hiç bir borç, sorumluluk veya mükellefiyet yüklemez. Site içeriği, yazılar ve tablolar, izinsiz olarak kopyalanamaz ve kullanılamaz. YASAL UYARI FinHat © 2007-2015
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com