EUROBOND Nedir?

Eurobond

Eurobond, hükümet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, yabancı para birimlerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma araçlarıdır.

Türkiye için yeni bir yatırım aracı olan Eurobond’ların para birimi genellikle Amerikan Doları (USD)’dır. Bununla birlikte Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı ve diğer döviz cinsleri üzerinden çıkarılan Eurobond’lar da vardır.

Eurobond’lar uzun vadeli, sabit getirili borçlanma araçlarıdır. Ancak eğer vade sonu beklenmek istenmiyorsa, satılacağı tarihteki piyasa koşullarında nakde çevrilebilir. Bu nedenle istenildiğinde satılabilmesi için yatırımcılar işlem hacmi yüksek ve likitidesi yüksek tahvilleri tercih etmektedirler.

Eurobond fiyatları, hem ihraç eden ülke veya kuruluşun mali ve diğer performanslarından hem de diğer piyasalardaki gelişmelerden etkilenmektedir.

Özellikleri:

  • Vade genelde 5-30 yıl arasındadır.
  • Kupon faizi sabit ya da değişkendir. Altı ayda bir ya da yılda bir ödemeli olabilir.
  • Genellikle uzun vadeli olarak ihraç edilmesine rağmen, vade sonu beklenmeden nakde çevrilebilir; nakde çevrileceği tarihteki piyasa koşulları geçerlidir. Faizlerin düştüğü bir piyasada beklenenden fazla getiri elde edilebilirken tam tersi de olabilir.
  • Genellikle hamiline yazılı olarak ihraç edilirler ancak fiziki teslim mümkün değildir.
  • Alış satış kotasyonları arasındaki fark, ihracın likiditesine ve işlem hacmine bağlı olarak değişir.
  • Valörlerde standard işlem tarihi +3 iş günüdür.

Avantajları:

  • YP ve TL mevduat faizlerinin düştüğü bir ortamda yüksek getirili bir yabancı para yatırım aracıdır.
  • Genellikle uzun vadeli olarak ihraç edilmesine rağmen, (nakde çevrileceği tarihteki piyasa koşulları üzerinden) vade sonu beklenmeden nakde çevrilebilir.
  • Kısmi vergi avantajı bulunmaktadır.

Vergilendirme:

Eurobondlar da tahviller gibi, ihraç edildikleri tarihte nominal değerlerinin altında iskontolu olarak satılmaktadır. Vadesi geldiğinde nominal bedeli üzerinden itfa edilir. Nominal bedel ile iskontolu satış bedeli arasındaki fark da yatırımcının gelirini oluşturur. Eurobonddan iki şekilde gelir elde etmek mümkün. Elde edilen gelirler de farklı şekilde vergilendirilir.

Birincisi, eurobondun vadesine kadar elde tutularak elde edilen gelir. Bu, döviz cinsi faiz geliri olup, faiz geliri statüsünde vergilendirilmeye tabi.

İkincisi de, eurobondun vade sonu beklenmeden, yani, vadesinden önce elden çıkartılarak gelir elde etmek. Çünkü, eurobondlar, günün piyasa değerleri üzerinden istendiği zaman elden çıkartılabilmektedir. Eurobondun vadesinden önce elden çıkartılmasından sağlanan gelir ise, ‘Değer Artış Kazancı’ olarak ‘Diğer Kazanç ve İrat’ kapsamında gelir vergisine tabidir. Görüldüğü gibi, eurobondan vade sonunda elde edilen gelir, ‘Faiz Geliri’ olarak vergilendirilirken, vadesinden önce satışından elde edilen gelir ‘Diğer Kazanç ve İrat’ olarak vergilendirilmektedir.


» Döviz Kategorisindeki Yazılar

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan bilgiler; doğru olduğuna inanılan, halka açık çeşitli kaynaklardan alınmış olup, bilgilerin her türlü kullanımı sonucundaki kayıp veya zararlar, siteye ve yazarlarına hiç bir borç, sorumluluk veya mükellefiyet yüklemez. Site içeriği, yazılar ve tablolar, izinsiz olarak kopyalanamaz ve kullanılamaz. YASAL UYARI FinHat © 2007-2015
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com